Nasza oferta
Najczęściej zadawane pytania
Poniżej znajduje się lista najczęściej zadawanych pytań przez rodziców chcących rozpocząć przygodę z pływaniem swoich pociech.
Kiedy można zacząć chodzić z dzieckiem na basen?
Nie ma nic nadzwyczajnego w widoku maluchów, ledwie co raczkujących, które już sprawnie baraszkują na basenie. Przez pierwsze pół roku życia dzieci mają naturalny odruch pływania - nie boją się zanurzyć głowy i otworzyć oczu pod wodą, a gdy do otwartej buzi dostaje się woda po prostu instynktownie wstrzymują oddech.
Naukę pływania dobrze zacząć jak najwcześniej, bo im dziecko starsze, tym bardziej zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z przebywaniem w wodzie. Z reguły pierwsze wizyty na basenie rozpoczynamy między 4 a 6 miesiącem życia dziecka.
Co daje tak wczesne przyzwyczajanie do wody?
Zabawy w wodzie fantastycznie wpływają na psychiczny i fizyczny rozwój małego dziecka. Z jednej strony znacząco poprawiają koordynację ruchów i siłę pracy mięśni oraz regulują oddech. Mają też bardzo pozytywny wpływ na poczucie równowagi. Z drugiej, maluchy na basenie muszą radzić sobie w nowej i nietypowej sytuacji oraz uczą się obserwując inne pływające dzieci. Nie możemy jednak zapominać, że jest to - przede wszystkim - wspaniała zabawa!
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?
Na ten temat najwięcej będzie wiedział pediatra - warto się z nim skonsultować przed pierwszą wizytą na basenie. Oczywiście, niezależnie od wszystkiego, nie należy zabierać na basen dzieci z katarem lub kilka dni po zakończeniu jakiejś infekcji. Poza tym, nie powinniśmy wchodzić z dzieckiem do wody zaraz po jedzeniu.
Główne przeciwwskazania do pływania to:
- ostre infekcje dróg oddechowych, przewodu pokarmowego
- niektóre choroby skóry
- uczulenie na ozon
- nawracające zakażenia i przewlekłe choroby układu moczowego
- nasilony refluks żołądkowo-przełykowy
- niektóre przewlekłe choroby płuc
- nawracające zapalenia ucha środkowego
- nie powinno się też chodzić na basen przez kilka dni po przebyciu infekcji
Czy sobie poradzę, czy poprosić o pomoc instruktora ze szkółki?
Podczas pierwszych wizyt na basenie troskliwa opieka rodziców w zupełności wystarczy do oswojenia przyszłego małego pływaka z wodą. Warto jednak na samym początku porozmawiać z instruktorem, który nauczy nas zasad poruszania się w wodzie, bezpieczeństwa, asekuracji i technik trzymania malca. Jeśli chcemy, aby wizyty na basenie nie ograniczały się do pluskania, ale były wstępem do opanowania jakże przydatnej umiejętności pływania, warto powierzyć trening swojej pociechy doświadczonemu instruktorowi z profesjonalnej szkółki pływania.
Jak wejść do basenu?
Najprościej jest wejść do basenu schodkami, jedną ręką trzymając dziecko przodem lub tyłem do siebie, a drugą asekurując jego główkę. Można też włożyć dziecko do wody z brzegu, z maty leżącej prostopadle do skraju basenu. Malucha trzeba przenosić powoli, bokiem do tafli wody, cały czas obserwując, jak reaguje na zmianę temperatury otoczenia i fakt, że jest coraz bardziej mokro.
Jak się zachować w wodzie?
Od właściwego zachowania rodzica w wodzie zależy nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka. By swobodnie poruszać się w wodzie najlepiej ugiąć nogi i przykucnąć w lekkim rozkroku. Stopy całą swą powierzchnią powinny przylegać do dna. Przesuwając je powoli możemy płynnie przemieszczać się w wodzie bez obaw, że utracimy równowagę.
Manewry w wodzie może też ułatwić pozycja na jednym kolanie, umożliwiająca swobodne obracanie się dookoła własnej osi, odchylanie się do tyłu, kiedy kładziemy dziecko na wodzie na brzuchu, oraz pochylanie się do przodu przy układaniu malca na plecach.
Czy można korzystać z dodatkowych sprzętów wodnych?
Jak dziecko już trochę się oswoi z wodą, nie ma żadnych przeszkód, aby w zabawie wykorzystać różne rodzaje sprzętów wodnych. Można położyć malucha na brzuchu na specjalnej macie tak, aby mógł swobodnie wierzgać nóżkami zwisającymi poza nią. Ogromną swobodę ruchu zapewnia dziecku wykorzystanie dmuchanego kółka, na którym układamy jego ramiona, podczas gdy reszta jego ciała swobodnie się unosi w wodzie. Przez krótki okres nauki pływania można też użyć tzw. motylków. W miarę, jak maluch zachowuje się coraz bardziej pewnie, można zwiększać dystans między nami.
Czy dzieci z astmą mogą chodzić na basen?
Astma nie jest przeciwwskazaniem do zajęć na pływalni, a nawet są wskazane tego typu zajęcia, pod warunkiem, że dziecko nie reaguje źle na ozon czy chlor.
Jak postępować w sytuacjach awaryjnych?
W trakcie zabaw na basenie nie musimy się bać o bezpieczeństwo malucha. Ale gdy zaniepokoi Was grymas twarzy lub jakiś inny objaw niepokoju u Waszej pociechy, należy bezzwłocznie zwrócić się z tym do instruktora prowadzącego, który z pewnością pomoże Wam w rozwiązaniu kryzysowej sytuacji.